Wiadomości
Miejska ulica Wiejska – Ogrody pełne wody

MIEJSKA ULICA WIEJSKA

tytuł: OGRODY PEŁNE WODY
autorzy: MARTYNA APCZYŃSKA, ALEKSANDRA JODŁOWSKA

Projekt opiera się na 3 zmianach: utworzenie ogrodu deszczowego, skonstruowanie parkletów oraz dodatkowe dosadzenia roślin.

  1. Dawniej przy ulicy Wiejskiej płynęła rzeka, niezaprzeczenie kojarząca się z wiejskością. Chcemy w naszym projekcie przywrócić ten element, ale w postaci ogrodów deszczowych. Są to nasadzenia na wysoko przepuszczanym gruncie roślin, które zwiększają retencję wód gruntowych. Ogród deszczowy przypomina zwykły ogród, ale sadzone są w nim rośliny hydrofitowe – takie, których korzenie lub kłącza pomagają oczyszczać wodę z zanieczyszczeń ulicznych. Wykonanie i uprawa takich ogrodów nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu.
  2. Parklety są dostosowane do różnych aktywności, które mogą się odbyć na ulicy. Parklet A jest miejscem wypoczynku, znajdują się na nim wygodne siedziska na których można się położyć i poczytać książkę. Otaczają je donice z kolorowymi, pachnącymi kwiatami. Parklet B jest przeznaczony dla dzieci, jest najbardziej kolorowy i składa się z klocków różnej wielkości umieszczonych na szynach. Elementy te mogą być dowolnie układane tworząc miejsce do zabawy. Parklet C jest dedykowany osobom lubiących spędzać czas na grze w szachy lub gry planszowe. Jest na nim dużo siedzisk oraz kwadratowych stolików, z których część ma już wbudowane plansze. Parklet D jest miejscem piknikowym, które ma służyć spotkaniom w większych grupach.
  3. Aby oddzielić wizualnie i akustycznie aleję od ruchliwej ulicy postanowiłyśmy znacznie zagęścić istniejący już żywopłot. Użyte gatunki to m.in. dzika róża i malina właściwa, które są krzewami kolczastymi tworzącymi barierę, ale możliwą do pokonania przez dzikie zwierzęta np. jeże. Dodatkowo mają jadalne owoce, będące pożywieniem dla ptaków.

Na początku i na końcu ulicy są rośliny kojarzące się z wiejskością, aby wywołać miłe skojarzenia i zachęcić ludzi do przyjścia. Ma być to forma przyogródka – ogrodu przed frontem domu na wsi, widocznego z drogi, będącego wizytówką gospodarza. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wiejskiego ogrodu są okazałe rośliny o kolorowych, ozdobnych kwiatach, np. malwy, które często zdobią bielone ściany domów. Inne charakterystyczne rośliny to słoneczniki – są wysokie, wyrastają ponad zielone krzewy i tworzą trzeci plan ogrodu. Ich duże, intensywnie żółte kwiaty kwitną przez całe lato.

W donicach przy niektórych parkletach chcemy zasadzić rośliny oddziaływujące na zmysły wzroku i węchu, aby uprzyjemniać czas spędzony na ulicy Wiejskiej. Taką rośliną jest budleja Dawida, zwana inaczej motylim krzewem. Jej kolorowe kwiaty wydzielają delikatny i bardzo przyjemny zapach, który wabi pszczoły i motyle.

Link do obrazów na Dysku Google: https://drive.google.com/drive/folders/1zxLEiDkKm_mG8olSORhrfuYSISl4FGJn?usp=sharing

ARCHIWUM

Dodaj komentarz

NA SKRÓTY