Wiadomości
Prace HydrOporów - O!Spot

Przedstawiamy kolejną pracę HydrOporów – O!Spot.

Projekt O!SPOT, czyli O!PUNKT to, jak piszą Autorzy: „Błękitno-zielony punkt na mapie Wrocławia. Miejsce osiedlowych wyzwań w świetle zmian klimatu. Historyczny park sportowy, jako edukacyjna przestrzeń innowacji, integracji oraz sportowej rywalizacji w humanistycznym wymiarze”. Całość zgrabnie się wpisuje w modernistyczne podziały terenu poprzez wprowadzenie uzupełniających szpalerów drzew. Zwraca uwagę układ budynków podkreślających rangę poprzecznej osi kompozycji. Wejście od ul. Harcerskiej jest akcentowane przez cofnięty lekko pawilon z niewielkim wewnętrznym dziedzińcem nawiązującym do pierwotnej koncepcji Richarda Konwiarza. Do tego zespołu przylega podwójny szpaler drzew wiodących do Beach Baru i Ekohotelu z ogrodem fizjoterapeutycznym, które flankują wejście od strony ul. Jordanowskiej i parkingu. Pomiędzy jednym a drugim wejściem rozciąga się strefa festynowa, przeznaczona na imprezy masowe. Słuszne wydaje się rozdzielenie sali wielofunkcyjnej, basenu oraz części SPA od części noclegowej, gdyż dzięki temu mieszkańcy zyskują niekrępujący dostęp do części ogólnej. Niemniej wielkość oraz ilość obiektów kubaturowych na całym terenie przekracza zadany program.

Wspomniana już aleja drzew oddziela część O!TWARTĄ – warsztatową z bogatym programem integracyjnym (pawilon od ul. Harcerskiej) i część WYTCHNIENIA skoncentrowaną wokół stawu od części WYZWAŃ związanej z basenami. Stopień trudności wyzwań rośnie od prostych urządzeń  rekreacyjnych poprzez  elementy sportowe aż do wyczynowych oddzielonych strefą izolacyjną od przyległych budynków.  Obecny basen został podzielony na strefę stawu kąpielowego oraz złoże biologiczne, gdzie woda oczyszcza się w sposób naturalny i gdzie sieć pomostów umożliwia kontakt z atrakcyjnym środowiskiem wilgotnym. Poszczególne segmenty WYZWAŃ można dodawać w kolejnych etapach rozbudowy.

Ponadto Autorzy O!SPOTu jako jedyni zaproponowali ciekawy program edukacyjny związany z łagodzeniem zmian klimatu a także wydzielili część festynową wspomagającą rozwój więzi sąsiedzkich.

Poniżej znajdą Państwo linki do materiałów związanych z O!Spot oraz pozostałych prac.

Przypominamy także o spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 3 przy ul. Morelowskiego 43 o godzinie 17 w poniedziałek 7 maja 2018. Będziemy tam czekać na Państwa, by wysłuchać uwag oraz propozycji.

Alina Drapella-Hermansdorfer

LINKI DO MATERIAŁÓW

Link zbiorczy do wszystkich prac

  1. Harcowisko
  2. LOOPS – Lokalna Ogólnodostępna Oporowska Pętla Sportowa
  3. O!Spot
  4. Wskocz na Harcerską
ARCHIWUM

ZDJĘCIA

Dodaj komentarz

NA SKRÓTY