Wiadomości
Prace HydrOporów - LOOPS

Przedstawiamy kolejną pracę HydrOporów – LOOPS.

Loop to angielsku pętla. Tutaj występuje w liczbie mnogiej jako pętle nieskończonych możliwości poruszania się po terenie oraz korzystania z atrakcji jakie wymyślili autorzy. Jak podkreślają w opisie: „Projekt nie zakłóca istniejących geometrycznych form ani wielkopowierzchniowych płaszczyzn, jakie dominowały w latach 20. XX wieku. Odtworzone zostaną wytworne szpalery drzew. Proponowana pętla rekreacji łączy się z tradycyjnym schematem parku, ożywia go i odpowiada na potrzeby współczesnego użytkownika”. Warto zauważyć, że pętle wystarczy tylko wytyczyć w terenie i gdyby park był otwarty przez cały rok, to wiele osób niejako „od zaraz” i bez nakładów inwestycyjnych mogłoby tu uprawiać różne aktywności. Autorzy proponują egzotycznie brzmiące choć proste formy, jak: disc golf, futbol flagowy, slacklinnig (inaczej spacer nisko zawieszonej linie), wspinaczka, nordic walking, badminton, siatkówka plażowa, rolkarstwo, jazda na rowerze, piłka nożna czy bieganie. W projekcie uwzględniono również ofertę sportów możliwych do uprawiania zimą, np. narciarstwo biegowe oraz łyżwiarstwo.

Wszystkie obiekty kubaturowe zostały zgrupowane wzdłuż osi poprzecznej. Znajduje się tutaj odrestaurowany budynek kas i zaplecza kąpielowego, pawilon-wiata z miejscami do jedzenia oraz hostel z salą wielofunkcyjną w parterze oraz SPA i basenem krytym na kondygnacji podziemnej. Zgodnie z mpzp wejście z parkingami zlokalizowano od ul. Jordanowskiej. Pomiędzy zabytkowym zapleczem a wiatą powstał trójkątny placyk do gry w bule i inne aktywności.

Placyk kieruje wzrok przechodnia w stronę basenów, spłyconych do poziomu 10-15 cm, co pozwala na ślizganie się po płytkiej wodzie w wydzielonym pasie, czyli tzw. skimboarding. Drugi pas umożliwia także inne uciechy związane z taplaniem się w szybko nagrzewającej się wodzie. Oś widokową kończy wieża wspinaczkowa zamiast trampoliny. Polana wzdłuż basenu służy jako teren otwarty, np. dla gier drużynowych. Miejscem do kąpieli pozostaje natomiast staw z długim pomostem, który – jak obecnie – oddziela część kąpielową od strefy pływających wysp. Tego typu ostoje dzikiej przyrody w zbiornikach zamkniętych cieszą się coraz większą popularnością ze względu na rolę, jaką pełnią w naturalnym oczyszczaniu wody. W projekcie zaproponowano realistyczne etapowanie inwestycji oraz możliwości elastycznego wykorzystywania przestrzeni na różne funkcje.

Przypominamy także o spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 3 przy ul. Morelowskiego 43. Będziemy tam czekać na Państwa, by wysłuchać uwag oraz propozycji.

Alina Drapella-Hermansdorfer

LINKI DO MATERIAŁÓW

Link zbiorczy do wszystkich prac

  1. Harcowisko
  2. LOOPS – Lokalna Ogólnodostępna Oporowska Pętla Sportowa
  3. O!Spot
  4. Wskocz na Harcerską
ARCHIWUM

ZDJĘCIA

Dodaj komentarz

NA SKRÓTY