Wiadomości
Kawa z psychologiem

Drodzy Mieszkańcy!

Czas epidemii koronawirusem stał się faktem i wymusza na nas zatrzymanie się i spojrzenie na dotychczasowe życie inaczej.

Każdy z nas doświadcza tego w różny sposób. Jedni muszą pracować „na froncie” walcząc o ludzkie życie i zdrowie często ponad siły, inni pracują na zapleczu, jeszcze inni pracują na odległość dzięki możliwościom teleinformatycznym. Część z nas zajmuje się pomaganiem tym, którzy sami nie mogą sobie poradzić w tych trudnych dniach – seniorzy, inwalidzi, „uwięzieni we własnych domach”.

W obliczu tej wymuszonej sytuacji, która nas wszystkich zaskoczyła swoim rozmiarem – doświadczamy różnych emocji. Wielu z nas się boi o swoje zdrowie i życie oraz o swoich najbliższych, z którymi kontakt jest bardzo obecnie ograniczony. Zauważyliśmy w jakim pośpiechu żyliśmy. Teraz musimy się zatrzymać.

Chciałabym bardzo gorąco polecić Państwu i młodszym i starszym książkę pani psycholog Marii Popkiewicz- Ciesielskiej pt „Kawa z psychologiem”. Wielu z nas, miało okazję poznać panią Marię na warsztatach psychologicznych organizowanych na Oporowie w ubiegłym roku a część z nas pamięta ją jeszcze z dawnych lat, gdy mieszkała na naszym osiedlu.

OPIS – o książce

Poradników psychologicznych jest bez liku i można odnieść wrażenie, że we wszystkich piszą to samo. Dlaczego spisane przez nas rozmowy przy kawie miałyby być inne?

Przedstawiamy cztery powody, które wyróżniają tę książkę:

  • autorka nie jest teoretykiem, który przeczytał to i owo, i teraz się wymądrza. Od 40 lat, jako terapeuta, pomaga ludziom w kryzysie;
  • książka ta obfituje w odważne i przestawiające zwrotnicę życia stwierdzenia, jak choćby: „Najczęściej tracimy w życiu cel. Właśnie wtedy ratuje nas poczucie sensu”;
  • ta pozycja nie jest remedium na wszystkie rodzinne bolączki, choć i nie placebo. To snop światła w którym swoje życie widzimy jasno i wyraźnie;
  • czytając tę książkę uświadomisz sobie, że nie wszystko zależy od ciebie, że nosisz w sobie wcześniejsze pokolenia i nie jest to tylko twój ciężki bagaż, ale walizka pełna przydatnych rzeczy.

Dr Maria Popkiewicz-Ciesielska – kobieta zarażająca swoją życzliwością, niosąca pomoc. Na co dzień robi to zawodowo, prowadząc gabinet psychoterapii we Wrocławiu. Psycholog kliniczny i emerytowany nauczyciel akademicki, pracowała w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie obroniła doktorat na temat zachowań człowieka w sytuacjach kryzysowych. Przez wiele lat prowadziła nauki dla narzeczonych oraz pomagała rodzinom w przezwyciężaniu kryzysów i konfliktów.

Polecamy również na You Tube króciutkie 3-4 minutowe spotkania z Panią Marią Popkiewicz-Ciesielską na różne tematy. Mogą być nam bardzo pomocne w przetrwaniu różnych kryzysów a może pomogą w poprawie wzajemnych relacji? Zobaczcie Państwo sami.

Rekomendowała Radna Barbara Babiszewska

ARCHIWUM

Dodaj komentarz

NA SKRÓTY