Wiadomości
HydrOporów – pierwsze wyniki

We wtorek 24 kwietnia odbyła się konferencja prasowa oraz prezentacja wyników warsztatów projektowych dotyczących parku sportowego przy ul. Harcerskiej. Klub Radnego w Sukiennicach pękał w szwach. Zabrakło krzeseł. Uczestnicy siedzieli na parapetach, stali, niektórzy nawet utkwili przy drzwiach, bo do środka nie dało się już wejść. Plonem warsztatów stały się 4 prace, co oznacza cztery różne spojrzenia na to, co można zrobić w ramach terenu dość mocno zdefiniowanego przez plan miejscowy. Jest więc w czym wybierać, zwłaszcza że biorąc pod uwagę krótki czas przygotowania (tydzień) poziom tych wypowiedzi zaskakuje dojrzałością. Przypomnijmy, że do zadań uczestników należało:

 • utrzymanie zasadniczych cech parku sportowego z okresu modernizmu,
 • zaproponowanie programu użytkowego atrakcyjnego przez cały rok,
 • dostosowanie do zmian klimatu,
 • realistyczne (czytaj ekonomiczne) propozycje dotyczące samych obiektów zaplecza.

Do czasu oceny prac przez komisję ekspercką skład zespołów pozostaje ukryty pod nazwą projektu. Wskazuje ona na myśl przewodnią, którą kierowali się Autorzy. Nie wchodząc w kompetencje Komisji przedstawiamy prezentowane we wtorek pomysły bez komentarzy, odsyłając zainteresowanych do opisów załączonych przez zespoły. Wyników wraz z rekomendacjami Komisji odnośnie dalszych działań należy się spodziewać 18 maja br. Dziękując wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w rzeczowej i twórczej dyskusji, czekamy na dalsze uwagi. Są to niejednokrotnie cenne wskazówki dla Komisji, jak również dla Zarządcy terenu i całego Osiedla. Od środy prace są dostępne do wglądu w Bibliotece przy ul. Morelowskiego, gdzie można zostawić opinię na piśmie. Ponadto trzy zespoły przekazały dokumentację elektroniczną, którą zamieszczamy poniżej oraz na Facebooku. Przed nami długie majowe święta. W przyszłym roku będziemy je obchodzić w oporowskich parkach!

Alina Drapella-Hermansdorfer

LINKI DO MATERIAŁÓW

Link zbiorczy do wszystkich prac

 1. Harcowisko
 2. LOOPS – Lokalna Ogólnodostępna Oporowska Pętla Sportowa
 3. O!Spot
 4. Wskocz na Harcerską
ARCHIWUM

ZDJĘCIA

1 komentarz

 • Stanisław

  Dzień dobry wszystkim , kto przeczyta mój wpis .
  Zastanawiam się czy projekt przebudowy basenu przy ulicy Harcerskiej to jedyny problem , jaki możemy w tej chwili rozpatrywać biorąc pod uwagę , że zalew świetnie funkcjonuje przez ten krótki okres ciepła w naszym kraju . Nam Oporowianom są potrzebne parkingi i miejsca , gdzie możemy pozostawić rower . Rada osiedla chyba tylko myśli o sobie a nie o tych , którym zagrażają inne substancje pływające w basenach . Tak dla informacji byłem świadkiem jak grupa ludzi o dziwnej wymowie weszła do basenu i zaczęła zmywać z siebie pot po pracy na budowie .
  Oprócz tych nieproszonych gości, w wodzie basenu znajdują się także pot, ślina, martwy naskórek a także resztki kosmetyków, mocz i drobiny kału. Wszystkie zanieczyszczenia mogą być przyczyną schorzeń układu moczowo-płciowego, skóry oraz przewodu pokarmowego.
  Nawet wtedy, gdy woda w basenie jest systematycznie oczyszczana i odkażana nie jest idealnie czysta, ponieważ nieustannie kąpią się w niej ludzie, którzy nie zawsze przestrzegają zasad higieny.
  Woda w basenie najczęściej jest zanieczyszczona groźną bakterią kałową o wdzięcznej nazwie Escherichia coli. Powszechna jest obecność rzęsistka oraz różnych rodzajów grzybów. Wśród dolegliwości, które mogą być niechcianym prezentem po kąpieli w basenie, najczęściej wylicza się grzybicę skóry i paznokci, zainfekowanie rzęsistkiem i chlamydią oraz zapalenie pęcherza.
  Chciałbym przypomnieć , że we Wrocławiu przy Odrze powstało kilka kąpielisk , które zbierają masę ludzi gdzie mogą bez stresu korzystać z wolnego terenu do woli …
  Basen to za chwilę przepisy i nakazy , znam ten rodzaj skupisk ludzkich , które jak za czasów PRL leżały obok siebie i korzystały z basenu aby zmyć olejek do opalania czy też jak wspomniałem zrobić na szybko toaletę .

Dodaj komentarz

NA SKRÓTY